Sohbet Girişi

İnsan Neden Yaratıldı

İnsan Neden Yaratıldı

Bütün varlıkların özü olan insan, eğlence için oyun için yiyip içmek, gezmek yatmak keyif sürmek için yaratılmadı. Kulluk vazifelerini yapmak için Rabbine itaat tevazu kuvvetsizliğini ihtiyacını göstermek Ona sığınmak ve yalvarmak için yaratıldı.

Allah cc her şeyin sebepsiz şartsız maliki hepimizin sahibidir. Bütün insanlar Onun kullarıdır. Kullarına verdiği her emri ve her şeyi istediği gibi kullanması hep yerindedir ve faydalıdır. Bunda zulüm olamaz. Memurlar amirlere kullar sahiplere emirlerini işlerin sebebini soramaz. Akla uygun, bundan daha açık bir şey yoktur.

Bütün insanları cehenneme koyup sonsuz azap yapsaydı  kimin bir şey söylemeye hakkı olabilirdi? Çünkü, kendi yarattığı, yetiştirdiği mülkünü kullanıyor. Başkası yok ki onun mülküne tecavüz olsun ve zulüm denilebilsin. Halbuki insanların kullandığı öğündükleri mallar  mülkler hakikatte onların değil hepsi Onundur.

Başıboş yaratılmayan insanın ne yapması gerektiğini Peygamberleri vasıtası ile kitaplar göndererek bildirmiştir. Son Peygamber olan Hz Muhammed as gönderilen kitabı ise Kur’an-ı kerimdir.

Allah cc dünyayı ve kainatın tamamını insan için yarattı. Bitkileri hayvanları su taş toprak, maden gibi her şeyi insanın faydalanması için yarattı. İnsanları da kendisini tanımaları ve kendisine ibadet etmeleri için yarattı. Bu tanımanın ve ibadetin faydası da yine insanlaradır.

Cennet ve cehennem de insanların amellerine göre yaratıldı. İman edip iyi işler yapanlar Cennete iman etmeyenler Cehenneme gidecek ve hepsi orada sonsuza denk kalacaktır.  Hiç kimseye zulmedilmeyecek, orada herkes yaptığının karşılığını görecektir.

Kuranı Kerimde :

 –İnsanları ve cinleri, bana ibadet etmeleri için yarattım buyruluyor.

İnananlar kulluk edip şerefleniyorlar. Kafirler inanmadıkları için bu şereften mahrum kalıyorlar. Böylece imtihanı kaybetmiş oluyorlar. Kafir de ahirette tanıyacak ama bu tanıması müminin tanımasından çok farklı olacaktır.  Mümin Allah cc  görmekle şereflerin nimetlerin en büyüğüne kavuşacak, kafir ise görünce azapların en büyüğüne maruz kalacaktır. Kafirlerin kıyamette Allah cc görmesi Cehennem azabından çok daha şiddetli olacaktır.

HaFiZ 91
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı