Sohbet Girişi

İnsan Aldanmış Durumda

İnsan Aldanmış Durumda

İnsan kendisine verilen en kıymetli ve hiçbir bedel ile satın alınamayacak olan zaman sermayesini nasıl da çarçur edip hiç pahasına harcıyor. Sanki tüm kâinat sadece kendisi yesin içsin gezsin diye döndürülüyor. Sanki dünyadaki her şey sadece kendisi gülüp eylesin diye kendisine hizmet ettiriliyor. Zaman sermayesini, bir tek ol emri ile sayısız galaksiler yaratan Allah cc muhatap olabilmek için değil Allah cc hazinelerinin yanında bir sineğin kanadı kadar dahi değeri olmayan ve sadece kiracısı olduğu dünya uğruna çöpe atıyor. Allah Kuranı Kerimde şöyle buyuruyor :

Ben insanları ve cinleri sadece bana ibadet etsinler diye yarattım (Zariyat Suresi 56 )

Kısacık zamanda ve değersiz dünya için bile Rabbini unutacağına şahitlik ediyor. Kendisine  sonsuz nimetler veren Rabbine ufak bir olumsuzlukta küsmeyi hakkı bilerek kendi isyanına şahitlik ediyor. Ben yaratılmak istemedim diyerek kendi şükürsüzlüğüne şahitlik ediyor. İnsan Allah cc unutarak yaşadığı her nefeste sonsuz mükafatı layık olmadığına kendisi aleyhinde şahitlik ediyor.

İnsan emaneti hakkıyla teslim edip beraat belgesini almayı başarırsa dünyada uğrunda çalıştığı her şeyden çok daha değerlisinin sonsuz bir süre ile ve zahmetsiz olarak kendisine verileceğine inanmadığını lisanı hali ile tasdik ederek cezası sonsuza dek sürecek bir suçu işlemiş bulunuyor. Kendisini sonsuz mükafata götürecek olan teklifi yerine getiremediği için sonsuz azaba müstehak oluyor.

Dünya esasen insan için sonsuz yaşamından önce bir eğitim sahası, sonsuza dek sürecek yolculuğun ilk adımı ve kendisine sonsuz mükafatları verecek olan Allah Teala’yı sıfatları özelinde tanıma meydanıdır. Malesef pek çokları teklifin anlamını ve ağırlığını anlayamadan ve beraat belgesini alamadan dünyadan göçüp gidiyor. Kendisine zamanı verene senin için ayıracak zamanım yok deme gafletinde bulunuyor.

-Ölüm her nefeste bizi yokluyor ve piyangonun bize vurması için fırsat kolluyor.
-Eninde sonunda olacak olan sandığın kadar uzak değil.
-Kendine karşı bu kadar mı zalimsin yada gerçeğe karşı bu kadar mı cahilsin.
-Vakti gelmedi mi Rabbine dönmenin.
-Eninde sonunda döneceksin, ya isteyerek döneceksin ya da istemeyerek döneceksin.

 

HaFiZ 69
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı