Sohbet Girişi

İmsak ve Oruç

İmsak ve Oruç

Ramazan ile birlikte normalde de çok yoğun uğraşmadığın bu sosyal ağlara girmeyi asgariye indirdim. Sadece bazen öyle bakıyorum ve görüyorum ki imsak vakti ile ilgili her yılki yaygara hala devam ediyor. Aslında vakitlerin astronomik hesaplamalarla tespit edilmesi hakkındaki tartışmalar küresel bir hal aldı. Burada sadece imsak tartışması yapılıyor ve o da yanlış kişiler tarafından yanlış şekilde yapılıyor.

Öncelikle her Müslümanın iyiliğini isteyen bir kişi olarak nacizane tavsiyem laikliği bile savun, adına yarı mealci dediğimiz zihniyetten hadis münkiri olan hatta Allah’ın, kulların imtihan gereği fiillerine dair ilminin bile anlık olduğunu yani bu filler meydana gelmeden haşa Allah’ın bunları bilmediğini iddia eden birisini dinlememenizdir. Zira bu kadar berbat bidatları bir araya toplayan birisinin size doğru bir yol göstereceğine inanırsanız, ibadetlerinizi heba edebilir hatta Allah muhafaza kendinizi cehennemin kapısında bile bulabilirsiniz.

İmsak vakti için yaygara koparanların yayınladıkları imsakiyelerde ise fecr-i kazibin vakti diğer takvimlerle aynı vakitte başlıyor ve fecr-i sadık ile arasındaki süre yaklaşık 1 saattir. Buna göre sabah namazı için yaklaşık 40 dakika kalıyor. Düz bir mantıkla bile bakılsa, bunun doğru olmadığı açıktır. Ayrıca bu adamlar neredeyse her yer için vakit belirlemeye kalkışıyorlar. Oysa ne islami ilimler açısından yeterli delilleri var ne de bu hesaplamaları biliyorlar.

Hz Muhammed zamanın da sabah için iki ayrı ezan okutulurdu. İlkini fecr-i kazib vaktinde Bilal ra okurdu. İkincisini de fecr-i sadık vaktinde İbni Ebi Revaha ra okurdu. Hadislerde bildirildiğine göre hem namaz ve hem de orucun vakti ikinci ezan ile başlardı. Yani imsak vaktin namaz olmadığı gibi oruç da başlamaz. Ancak dini hükümlerde ihtiyat her zaman önemlidir. Özellikle şehirlerde ufukları gözetleme imkanı olmayanlar için ihtiyat çok daha önemli oluyor.

Dolayısıyla elimizde ki mevcut takvimlerde ki imsak vaktinde yeme içmeyi bırakmak veya fazla aşmamak için oruç için ihtiyat açısından daha güzeldir. Netice oruca 20 25 dakika erken başlamak bizlere bir şey kaybettirmez.  Namazı ise, imsak vaktinden yarım saat sonra kılmak gerekir. Bununla birlikte sabah namazının en faziletli vakti isfar vakti yani uzaktan kurt ile köpeği birbirinden ayırt edebilecek kadar aydınlığın oluştuğu zamandır.

Rabbim hepimizi sapanların peşinden sürüklenmekten ve ibadetlerimizi heder etmekten korusun.

HaFiZ 72
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı