Sohbet Girişi

İkiyüzlü Olmak

İkiyüzlü Olmak

İkiyüzlülük, gerçekte olduğu veya inandığı gibi davranmamak, olduğundan farklı görünmek, özü sözü bir olmamaktır. Toplumda, kendisinden zarar gelebilecek en tehlikeli insanlar ikiyüzlü insanlardır.

İkiyüzlü insanlar da oturmuş bir kişilik yoktur. İnsan ne ise o olmalıdır.  Ya olduğu gibi görünmeli ya da göründüğü gibi olmalıdır. Çıkarlarına göre farklı zamanlarda veya farklı kişilere karşı farklı davranmak dinimizce de yasaklanmıştır.

Bazı insanlar görünürde çok iyi masum görünür. Oysa bu insanların eline fırsat geçse size yapmayacakları kötülük kalmaz. Bu insanların gerçek kişiliklerini, duygu ve düşüncelerini görmek anlayabilmek pek mümkün değildir.

İkiyüzlü insanları ne insanlar ne de Allah sever. Böyle insanların yaptıkları ibadetler de boşunadır. İnsan daima doğru yolu gözetmelidir. İnsanların iyiliğini istemeli bunun için çabalamalıdır.

Bir de Riyakarlık var o da ikiyüzlülük demektir.  Yani olduğundan farklı görünmektir. Riyakar insanlar bizi severmiş gibi görünüp aslında bizden nefret ediyor olabilirler. Böyle insanlara karşı çok dikkatli olmak gerekir. Peygamberimizi bir hadisinde şöyle buyurmuşlar :

Dünyada ikiyüzlü olanın kıyamet günü ateşten iki dili olur. (Buhari-Müslim)

Riyakar insandan zararın ne zaman geleceği bilinmez. Çünkü biz onların iyi insanlar olduğunu hatta bizi de çok sevdiğini; böylece bize zarar vereceğini düşünmeyiz. Ancak günü geldiğinde öyle bir zarar verirler ki aklımız şaşar. Riyakar insanlardan uzak durmalıyız.

Riyakarlık Allah’ın da yasakladığı bir durumdur. Riyakar insanları kimse sevmez. Her zaman iyi insanlar olmalı ve gerçek kişiliğimizi saklamamalıyız.

HaFiZ 85
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı