Sohbet Girişi

İhlas Nedir

İhlas Nedir

İhlas’ın kelime manası arıtma saflaştırma gibi anlamlara gelir.

İhlas ise bir kişinin ibadet ve taatinde  Allah’ın  emir, istek ve ihsanlarının dışında her şeye karşı kapanmasıdır. Abd ve mabud münasebetlerinde sır tutucu olması, tabiri diğerle, vazife ve sorumluluklarını O emrettiği için yerine getirmesi, yerine getirirken de onun hoşnutluğunu hedeflemesi ve onun uhrevi tevecühlerine yönelmesinden ibarettir. Ki, saflardan saf sadıkların en önemli vasıflarından biri sayılır.

İhlas bir kalp amelidir. Ve Allah da kalbi temayüllerine göre insana değer verir.

İhlas Allah tarafından temiz kalplere bahşedilmiş, azları çok eden sığ şeyleri derinleştiren ve sınırlı ibadeti  taati sınırsızlaştıran öyle sihirli bir kredidir ki, insan, onunla dünya ve ukba pazarlarında en pahalı nesnelere talip olabilir ve onun sayesinde alemin sürüm sürüm olduğu yerlerde hep elden ele dolaşır. İhlasın bu sırlı gücünden dolayıdır ki Peygamberimiz şöyle buyurmuş:

Her zaman amelleriniz de ihlası gözetin, zira Allah, sadece amelin halis olanını kabul eder.

İmtihan ve kulluk süreci olan hayatın farklı evrelerinde bir Müslümanın kendi olarak var olabilmesi için olmazsa olmaz fazilet ve hallerden birisi ihlastır.

Peygamberlik aleminin en birinci vasfı sadakat ve ihlas tır. İhlas ile sıdk ve sadakat arasında sıkı bir bağ vardır. İhlas saflardan saf sadıkların en önemli vasıflarındandır.  Başkalarının hayat boyu elde etmek için uğraşıp durdukları ihlâs haline onlar doğuştan mazhardırlar. Kuranı kerimde Mealen şöyle buyruluyor.

Kitapta Musa’yı da an gerçekten O Allah tarafından ihlâsa erdirilen ihlasa ermiş bir kul idi, resul ve nebi idi (Meryem Suresi 19 )

İhlas bir kalp amelidir ve Allah da kalplerin değişim ve temayüllerine göre insana değer verir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki ihlas kişinin kalbi ve bedeni olmak üzere bütün ibadet ve amellerinde  nefsine pay çıkarmaması, hatta ihlasını dahi görmemesidir.  Evet özetle ihlas, doğru, samimi, katışıksız, dupduru olma ve kalbi bulandıracak şeylere karşı kapalı kalma ve yaşama halidir.

HaFiZ 81
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı