Sohbet Girişi

İfk Hadisesi Nedir

İfk Hadisesi Nedir

İfk demek kelime anlamı olarak, bir şeyi birine yükleme yalan iftira  demektir. İslam tarihinde İfk Hadisesi ise Hz Aişe  Validemize münafıklardan Abdullah bin Übeyy tarafından atılan iftira olayıdır. Bu iftira hadisesi Kur’an-ı Kerim’de Nur suresinde de geçmektedir. Ayrıca bizzat Hz. Aişe validemiz tarafından da anlatılmıştır.

Hz. Peygamber bir sefere çıkacağı zaman eşleri arasında kura çeker kime düşerse onu beraberinde götürürmüş. Beni Müstalık Gazvesinde kura Hz. Aişe’ye çıkmış ve onu götürmüştü. Gazveden dönerken Hz. Aişe, sabaha karşı tekrar hareket edileceği sırada ihtiyacını gidermek üzere konakladıkları yerden biraz uzaklaşır. Döndüğünde gerdanlığımın kopmuş olduğunu fark eder ve dönüp gerdanlığını aramaya başlar. Gerdanlığını bulur fakat epey vakit kaybettiğinden konaklama yerine geldiğinde ordunun hareket ederek oradan gittiğini görür. Hz. Aişe bir yere giderken devenin hörgücü üzerine konan ve hevdec denilen yerde seyahat ediyormuş. Bundan dolayı ordudakiler Hz. Aişe’nin devenin üzerindeki hevdecde olduğu zannetmişler.

Hz. Aişe validemiz de ordunun peşinden gidip kaybolma düşüncesinden korktuğu için, olduğu yerde beklemeye başlamış ve ordunun onu bulmak için tekrar aynı yere geleceklerini düşünmüş. Hz. Aişe burada beklerken uyuya kalmış.

Daha sonra kafileden geri kalanları toplayan ordunun artçılarından denilen Safvan bin Muattal kamp yerini temizlerken Hz. Aişe’yi fark eder ve onu uyandırarak devesine bindirip orduya yetişmek için giderler. Safvan kendisi önde yürüyerek gittiğinden epey bir zaman sonra orduya yetişir.

Münafıkların başı olan ve Müslümanlığı istemeyerek kabul ettiği için münafıkların başı sayılan Abdullah bin Übeyy, Hz. Aişe validemizi getiren Safvan’a bu kimdir diye sormuş, Safvan’da Aişe dir demiştir. İşte bu hadiseyi gören münafıklar iftira için bir fırsat bulmuşlardı.

Abdullah bin Übeyy hemen başladı ve şöyle dedi.

Vallahi dedi ne Aişe o adamdan dolayı kurtulur,ne de o adam, Aişe’den dolayı kurtulur.

Bunun haricinde de başka alçakça laflae etti ve ordugah, Abdullah bin Übeyy ‘in yaptığı bu iftiralar ile çalkalandı.

HaFiZ 75
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı