Sohbet Girişi

İbadetin Manası

İbadetin Manası

Allah’a iman eden bir mümin emanetin gereğini yapabilmek için  bunu yerine getirebilmenin yolunu ve kurallarını bildiren İslam’a itaat eder. İşte bu itaate ibadet denir. Bütün peygamberler insanları Allah’a ibadet etmeye dolayısıyla müslüman olmaya davet etmişlerdir. İbadet imanın yaşanmış pratize edilmiş halidir.

İbadet kavramının içerisine giren ibadet türleri yalnız Allah’a yapılır. Ne Allah’a yakın bir melek ne bir peygamber nede bunlardan başka herhangi bir şeye ibadet yapılır. İbadet türlerinden birini mahluk için yapan bir kimseden daha sapık, daha zalim kim olabilir.

İbadet çeşitlerinden herhangi birisini Allah’tan başkasına yapmak örneğin ölülerden veya Salih kimselerden yardım istemek, onlardan korkmak onların kendisine herhangi bir zarar veya fayda sağlayabileceğine inanmak veya bir felaket anında ölü bir kimseyi yardımına çağırmak büyük şirklerdendir. İnsanı İslam dininden çıkaran büyük küfürdür. Allah cc Kuranı kerimde şöyle buyuruyor :

Allah’a ibadet edin. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın.(Nisa Suresi 36 )

İslam dininde ibadet insanların anladığı gibi sadece namaz kılmak, oruç tutmak, haccetmek değildir. Daha geniş bir mana ihtiva eder. Allah cc şu sözü, bu meseleyi net bir şekilde ifade etmektedir:

Oysa onlar doğruya yönelip her türlü şirkten temizlenmiş olarak yalnız Allah’a ibadet etmek namazı kılmak ve zekatı vermekle emrolunmuşlardı. İşte bu dosdoğru dindir

İbadetin sadece namaz, zekat, hac ve oruçtan ibaret olmadığını, daha geniş manayı ihtiva ettiğini gösteren bir çok delil vardır. Zaman geçtikçe kafir laik sistemler ve tağutların yardımcısı menfaat perest hocalar, sürekli ve yoğun bir şekilde insanları bu dinden saptırma ve cahilleştirme planları, faaliyetleri yaptılar. İnsanları saptırmak ve onlara tağuti sistemlerin meşruluğunu kabul ettirmek için, bu sahte hocalara profesör doktor alim, allame gibi sıfatlar verilerek dindeki mevkilerinin çok üstün olduğu imajı verildi.

İbadet, günümüz insanlarının çoğunun anladığı gibi sadece Allah’a namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, haccetmekten ibaret değildir, ibadet sadece Allah ile kul arasında olan, hayatın diğer sosyal, siyasal, ekonomik yönlerine karışmayan bir şey de değildir. Zamanımızda öyle insanlar türemiştir ki namaz zekat, oruç hac gibi ibadetleri Allah’ın hükmüne göre yaparlar. Fakat siyasi, sosyal, iktisadi konulardaki bütün muamelelerini Kur’an ve sünnetin hükmüne göre değil, insanların koydukları hükümlere göre düzenlerler. Hiç çekinmeden Allah’ın hükmüyle hükmetmeyen tagutların mahkemesine başvururlar. Allah’a rağmen kanun koyan teşri meclisleri kurarlar.

İbadetin manası ise Allah’ın sevdiği emrettiği kabul edildiği ve razı olduğu bütün gizli açık amel ve sözlerdir. Bunlar Şunlardır :

-Ummak

-Gönülden saygı göstermek

-Sığınmak

-Yönelmek

-İtaat etmek

-Dua etmek

-Kurban Kesmek

-Adak Adamak

 

 

HaFiZ 71
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı