Sohbet Girişi

Hz Osman ın Hayatı

Hz Osman ın Hayatı

İslam’ın dört halifesinden biri olan Hz Osman peygamberimize ilk inanan insanlardan birisiydi. İslam ümmetine örnek ahlakıyla bilinen ve bir çok sözüyle insanlarda tesir bırakmıştır.

Hz Osman İslam Halifesidir. Hayatı bir çok alim tarafından örnek alınan ve Peygamberimize ilk inananlardan biri olduğu için ilk Müslümanlardan birisidir.

Hicri Takvime göre 574 yılın da dünyaya gelmiştir. Peygamber efendimizin doğduğu şehir Mekke’de dünyaya gelmiştir. Emevi soyundan gelen Hazreti Osman, peygamberimizin de mensup olduğu Kureyş Kabilesindendir. Annesinin ismi Erva Hanımdır.

644 yılın da İslam Halifesi olan Hz Osman İslam’ın yayılmasın da çok çaba sarf etmiştir. Halife olduğu dönem de İslam Devletinin toprakları Mısır’a kadar genişledi. Hz Osman Peygamberimizin kızı Rukiyye ile evlenmiş ve Abdullah adında bir oğulları olmuştur.

Hz Osman Müslümanlara güzel ahlakıyla örnek olmuştur. İslam kaynaklarına göre Hz. Osman güzel ahlaklı ve hoşgörülüydü. Tatlı dilli olduğu kadar, keramet sahibi olduğu da belirtilir. Eli açık olan Hz Osman’ın gözü devamlı yaşlıydı. Her şeye ibret almak için bakan Hz. Osman fakirlere yardımlarda bulunmayı her daim isterdi.

Hazreti Osman, sözleriyle birçok kişiyi etkilemiştir. Bu sözlerden bir kaç tanesini paylaşalım.

-Dünyanın da bir sonu vardır. Bu yüzden Allah’tan korkun ve ona yönelin

-Öyle ki dünyadaki hayat fani, ahiretteki ise baki olandır.

Hicri Takvime göre Hz Osman 17 haziran Cuma Günü 656 yılında vefat etmiştir.

HaFiZ 117
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı