Sohbet Girişi

Hz Ömer in Hayatı

Hz Ömer in Hayatı

Hz Ömer 584 yılında Mekke de doğdu.  Çocukluğunda, babasına ait sürülere çobanlık yaptı, sonra da ticaretle meşgul oldu. Hz. Ömer’in islama girdiği gün  bütün Müslümanlar Kabe’ye giderek ilk defa açıktan namaz kıldılar.

Hz. Ömer Müslüman olduktan sonra devamlı Hz. Muhammed’in as yanında oldu. Ondan hiç ayrılmadı ve islam için elinden gelen her şeyi yaptı. Kafirlerle mücadele etti  pek çok meşakkat ve eziyetlere maruz kaldı. Peygamber efendimizin katıldığı bütün savaşlar da bulundu. Peygamber efendimizin vefatı üzerine zuhur eden karışıklığı Hz Ebubekir’in kısa zamanda halife seçilmesini sağlayarak büyük bir dirayetle önledi. Hilafeti müddetince Hz. Ebubekir’in en büyük yardımcısı oldu.

Hz Ebubekir’in vefatından sonra islamın ikinci halifesi oldu.  İran, Irak, Suriye ve Mısır’ı İslam toprakları arasına dahil etti. Kudüs, Azerbaycan, Ermenistan, Horasan, İskenderiye onun zamanında fethedildi. Hz. Ömer 637 yılında bizzat Kudüs’e kadar giderek şehri teslim aldı.  Hz. Ömer devlet idaresinde önemli yenilikler yaptı, pek çok ilk’e imza attı. İdari adli  mali ve askeri teşkilatlar kurdu. Fethedilen bölgelerde okullar açtı, buralara müderrisler tayin ederek Kuranı  Kerim’in okunup anlaşılmasına ve onunla amel edilmesine gayret etti.

İslam’ın Müslüman olan insanlara öğretilmesi ve tebliğ çalışmalarının yürütülmesi için sahabilerden ve diğer âlimlerden istifade etti ve onları değişik bölgelere gönderdi. Kur’an Hadis Fıkıh öğretimi ile bu alimlere maaş bağladı. Devletin her tarafında camiiler inşa etti.

Hz Ömer Zamanın da Yapılan Şeyler.

-İlk defa Müminlerin Emri diye isimlendirilen halife oldu.

-Teravih namazı cemaatle kılınmaya ilk defa onun zamanında başladı

-Kur’an ın iki kapak arasına toplanıp yazılmasını ilk defa  o teklif etti ve bu tahakkuk edinceye kadar ısrarla üzerinde durdu.

-İlk defa yazılı kararlar alan o oldu

-Kumandan ve valilerle ilk defa toplantı yapan o oldu

-İlk defa İslam Devleti’ne ait para bastıran o oldu.

Hz Ömer 644 yılında zerdüşt bir köle olan Ebu lülü tarafından şehit edildi ve Peygamberimizin ayaklarının dibine defnedildi.

 

HaFiZ 87
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı