Sohbet Girişi

Hz Ebubekirin Hayatı

Hz Ebubekirin Hayatı

İslam’ın dört halifesinden biri olan Hz Ebubekir gerek yaşantısı ile gerek sözleri ile ümmete örnek olmuştur. Her daim peygamber efendimizin yanında olmuş bir halifedir.

573 yılın da Mekke de dünya ya gelmiştir. Peygamber efendimiz gibi yaşamı boyunca putlara tapmamış her zaman güzel ahlaklı olmuş bir sahabedir. Peygamber efendimize ilk iman eden sahabeler den  biridir.

Hz Ebubekir yaşamı boyunca her zaman efendimizin yanında olmuştur. Onun islam davasını desteklemiş ve onu tüm kötülüklerden korumak için yoğun bir gayret  sarf etmiştir. Yaşamı boyunca güzel ahlaklı bir insan olmuştur. Oldukça cömert ve salih amel işleyen biriydi. Konuşma kabiliyeti yüksek olan Hz Ebubekir bol bol sahabelerine sohbet verirdi.  Ayet-i kerimlerden bildirildiği üzere peygamber efendimizin sözlerini en iyi o anlardı. Yaşamı boyuna Ebubekir peygamber efendimizin yanından hiç ayrılmamış başka yere hicret etse dahi kalben hep onun yanında olmuştur.

Yaşamı boyunca hep mütevazi bir hayat yaşadı.  İsraftan kaçınır ve olanla yetinir fazla geleni paylaşan biriydi. Efendimizin en sevgili dostu idi.

Peygamber efendimizin vefatından sonra ilk halife seçilen Hz. Ebubekir onun emanetini kaldığı yerden devam ettiren ve emanetine sahip çıkmak için çok cefalar çekmiştir. İslam devletini yaşatmış ve İslam topraklarını genişlettirmiştir. Onun döneminde Trablusgarp ve Horasan ayrıca Kafkasya İslam devleti topraklarına dahil edildi.

Hz. Ebubekir yalancı peygamberlerin üzerine bir ordusunu gönderdi ve onları bastırdı. İnsanların bu peygamberlere inanmasını engelledi. Böylece bu yalancı peygamberlere inanan kabileler artık Peygamberimize tabii oldular.

Hz. Ebubekir’in Sözleri Şunlardır :

-Huzur bulmak isteyenler Ezan sesi ile dirilsinler. Namazı Yaşasınlar.

-Kabre Hazırlıklı gelin

-Doğruluk emanet ise yalancılık hıyanettir.

-Hayır işlerde acele ediniz.

Hz Ebubekir 634 yılında vefat etmiştir. Kabri Mescid-i Nebevi de bulunur.

HaFiZ 91
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı