Sohbet Girişi

Hz Ali Ve Hayatı

Hz Ali Ve Hayatı

Hz. Ali dört halife dönemindeki halifelerden bir tanesidir. Hayatı sıklıkla merak edilip araştırılmaktadır. İlk Müslümanlardan biri olması yaşayış şekli ibadetleri ile örnek alınan müslümanlardan birisidir.

601 yılın da Mekke de dünyaya gelmiştir. Asıl adı Ali bin Ebu Talip olarak bilinir. Bunun yanın da Peygamberimiz de damadı olarak bilinir. Hz Ali peygamberimize ilk inanan ve ilk iman eden müslümanlardan biridir.

Hz Ali’nin doğumunun Kabe içinde olduğu da söylenmektedir. İyi huyu ve Ahlakı sebebi ile kendisine pek çok güzel lakaplar verilmiştir. Bunlardan en çok kullanılanları ise Şah-ı Velayet ile Sultanu-l Evliya olmuştur.

Hz Ali peygamberimizin amcası olan Ebu Talib’in oğludur. Bu vesile ile Hz Muhammedin dedesi Hz Ali’nin de dedesidir.

Hz Ali 10 yaşında islamla tanışmış ve Müslüman olmuştur. İslam’ın yayılması konusunda her zaman Peygamber Efendimizin yanında olmuş ve her zaman onunla birlikte savaşlara katılarak Peygamber Efendimizi korumuştur.

Hicri takvimin ikinci yılında Peygamber Efendimizin kızı olan Hz. Fatma ile evlendirildi. Mutlu bir evliliği olmuştur. Evliliğinden 5 tane çocuğu olmuştur. Bu çocukların ismi ise şunlardır: Hz Hasan , Hz Hüseyin , Muhassin, Ümmü Gülsüm ve Zeynep tir.

Hz. Ali, Peygamber Efendimizin ölümünden sonra Hz. Osman’ın ardından halife olmuştur. İslam topraklarını genişletip, Peygamber Efendimizin yaydığı İslam’ı ve emanetlerini koruyup gözetti. Bir kesim Hz. Ali’nin halifeliğini kabul etmek istemedi ve sürekli baskılar yapmaya çalışmışlardır. Bunun yanında Hakem olayı ile Sıffin Savaşına da  tanıklık etmiştir.

Hakem olayının gerçekleşmesinin ardından Müslümanlar gruplara ayrıldı. Bazı kesimler Hz Ali’nin tarafını tutmaya başladılar. Hz Ali’ye küfe mescidin de suikast düzenlendi. Bu olaydan sonra ise Hz Ali şehit düştü. Hz Ali nin vefatından sonra ise dört halifelik dönemi de sona ermiş oldu.

 

 

HaFiZ 86
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı