Sohbet Girişi

Huzura Ermek

Huzura Ermek

Huzur insanların en çok olduğu manevi ihtiyaçtır. Huzur insanı hayata bağlar. Huzurlu olmanın maddi bir karşılığı yoktur.  İnsanların bir ve beraber yaşaması en büyük huzur kaynağıdır. Bu nedenle meşru akrabalık ilişkilerinde ailenin meydana getirilmesi sağlanmıştır.

Aile huzurunun temelidir.  Huzurun hücresel olarak yaşanması gibidir. Toplumda huzurun yaşanması ve yerleşik hale gelmesi ailenin huzurunun teminat altında bulunmasıyla ilgilidir. Her ne kadar huzur manevi bir değer olsa da maddi geçim yolu da huzurun oluşmasını etkilemektedir.

Huzur dini bir değer olarak  insan hayatında bulunmaktadır. İnanç ve inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve düşünce özgürlüğü gibi özgürlükler insanın huzurunun oluşmasında etkilidir. Temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olması da huzuru sağlar.

Huzur günümüz de daha çok maddi geçim sıkıntısı çekmemek anlamında değerlendirilse de manevi olarak muhtaçlık hissetmeme bağımsız olmak sevdiklerinle beraber olma ve rızası olunan şeyleri yapma olarak değerlendirilmelidir. Bu sayede huzur gerçek anlamını bulur.

Toplumda huzurun sağlanması ise birlik ve beraberlik sayesinde gerçekleşir. Bunun için adil bir toplum düzeninin oluşması gerekir. Hukukun üstünlüğünün olduğu devletlerde adil bir toplum düzeninden bahsetmek daha kolaydır. Bu nedenle bazı hukuki kuralların her yönüyle tam olarak uygulanması gerekir. Ahlaki kurallar da bunların tamamlayıcısı olmalıdır.

İnsanın ancak kendini bildiği, kendiyle barışık olduğu bir denklemde hu­zura kavuşması mümkünken tüm anlam arayışlarının, tüm ruhani soruların cevabının da ancak Allah’ın kelamında gizli olduğunu biliyoruz.

Huzur hali her ne kadar ruhani ve kalıcı olup bilinçli bir şekilde tecrübe ediliyorsa mutluluk hali de bir o kadar geçici ve nefsi insan hallerini tanım­lar. Aşk ve sevginin karşılaştırmasını bu iki duygu ile çok benzetirim. Aşk, mutluluk gibidir.

HaFiZ 73
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı