Sohbet Girişi

Hoşgörülü Olmak

Hoşgörülü Olmak

Kim olursa olsun insanların inançlarını davranışlarını giyimlerini vs kabullenmek onları anlayışla karşılamak bir hoşgörüdür.

Bizim inancımızdan olsun ve ya olmasın bizim gibi giyinsin ve ya giyinmesin bizim gibi düşünsün veya düşünmesin tüm insanların yaşam biçimlerini anlayışla karşılamalı, onları yadırgamak yerine oldukları gibi kabul etmeliyiz. Her insan bu dünya da kendi yolunu kendi belirler ve istediği gibi yaşayabilir. Hele de bize herhangi bir zararı olmadığı takdirde insanları davranışları veya inançları yüzünden eleştirmek, onları incitecek sözler söylemek son derece yanlıştır. İsteyen istediği gibi düşünür istediğini giyer veya istediğini yer. Bize düşen şeyde onları oldukları gibi kabul edip onlara hoşgörülü yaklaşmaktır.

 İnsanları yadırgamak, dışlamak bize düşmez. Her insan hata yapabilir. Hata yapanları affetmek, onları doğru yola sevk etmek ve onları hoş görmek büyüklüktür. Biz de hoşgörü içinde yaşayalım ve büyüklerden olalım.

Hoşgörü, insanların hatalarını anlayışla karşılamak onları hoş görmektir. Her insan bize karşı bilerek veya bilmeyerek hata yapabilir. Hata yapan her insanı hayatımızdan çıkarmak onları ayıplayıp dışlamak pek doğru bir davranış değildir.

Bizi yaratan Allah affetmeyi kulunu hoş görmeyi sever. Bizlerde insanları hoşgörü ile karşılarsak hem o insanların sevgisini ve saygısını kazanırız hem de Allah cc mutlu edecek bir davranışta bulunmuş oluruz.

İnsanlar yaptıkları hatalardan dolayı pişmanlık duyabilir ve bizden özür dileyebilirler. Böyle bir durumda onları terslemek yerine affedip anlayışla karşılarsak aynı hatayı yapma olasılıkları düşecektir. Bu nedenle insanları hoşgörü ile karşılayalım. Onlara yaptıkları hataları onarma fırsatı verelim.

 

HaFiZ 89
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı