Sohbet Girişi

Hidayet Nedir

Hidayet Nedir

Hidayet kelime anlamı olarak yol göstermek doğru olana işaret etmek rehberlik yapmak gibi anlamlara gelir. Mecaz olarak ise hakkı hak batılı batıl olarak doğru yola girmek doğru yola iletmek gibi anlamlara gelir.

Bunun yanın da hidayet kelimesi Allah cc razı olduğu yolda bulunma Cenab-ı Hakkın insanın  kalbinden her sıkıntı ve darlığı çıkarıp yerine rahatlık ve genişlik vermesi kendi emir ve yasaklarına uymada tam bir kolaylık ihsan etmesi ve kulun rızasını kendi kaza ve kaderine tabi eylemesi manalarına gelir.

Hidayet ne demek denince hedefe ulaştıracak yola ve vasıtaya latif ve zarif bir şekil de işaret etmek gerekir. Hidayet bu yolu sadece göstermek veya bu yola götürmekle olabilir. Buna İrşad denir.

Yüce kitabımız Kuran-ı kerimde Hidayet kelimesi bu şekilde geçmektedir. Ancak doğru yol, Allah, tevhid, islam gibi mecazi manaları da içeren hüda kelimesi Kuran-ı kerimde 85 yerde geçmektedir. Hidayet kelimesinin diğer varyasyonları da göz önüne alındığında Kuran-ı Kerim de 300 den  fazla yerde geçtiği  bilinmektedir.

Allah cc insanlara bahsettiği sayısız hidayet sebepleri içerisin de en önemli dört unsur şunlardır.

1-Ruhen ve cismen kuvvet vermesidir. Buna göre göz kulak gibi uzuvların akıl, irade ve bedeni kuvvetin ihsan edilmesi bu kabil hidayete misaldir.

2-Hak ile batılı doğru ile yanlışı fark ettirecek delilleri göstermesidir.

3-Göndermiş olduğu Resul ve semavi kitaplardır.

4-Sırları Keşfettirip bütün letaife fütühat-ı ilahiyeye ihsan etmesidir. Bu da mümine verilecek en büyük nimetlerden birisidir..

 

HaFiZ 119
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı