Sohbet Girişi

Her Halimize Şükür

Her Halimize Şükür

Şükür etmek aslında ne kadar önemli bir şey farkına varabilmek çok önemli. Şükür de en önemlisi verilen nimetlerin Allah’tan geldiğini bilmektir. Allah’tan geldiğini bilerek dil ve kalp ile söylemektir.

Şükür sahip olduğunuz şeyler karşılığında onu verene minnetini arz etmek memnuniyet belirtmektir. Sadece dil ile şükür etmek tam şükür değil onu verenin Allah olduğunu bilerek kalp ilede tasdik etmekle tam şükür sayılır.

Her zaman her şey için şükür etmeliyiz. Şükür sadece hoşnut olduğumuz şeyler değil hoşnut olmadığımız durumlar karşılığında da şükür edebilmektir. Kötü olan şeylerde belki de bize farklı bakış açısı verebilir. Hayatımızda bazı şeylerin farkına varmamızı sağlayabilir.

Küçük ve basit bir örnek vermek gerekirse Her yemeğimizde eksik etmediğimiz ekmek, evet bildiğimiz ekmek. Her zaman elimizde mevcut her yediğimizde Allah’a şükür ediyor muyuz bize onu verdiği için, her zaman olmasa da bazen evet diyelim. Ramazan ayında oruç tuttuğumuzda yemek olmasa da o ekmek bize açlığımızı gidermek için yeterli olur mu? O kadar saat aç kalmışız bir ekmek bile olsa herkes yeter diyecektir. Bu örnekle aslında her yediğimiz ekmek yani nimetler için şükrün önemini anlamış olmalıyız.

İhlaslı bir müslüman her şeyi Allah’a teslim olmuş ve her şeyin Allah’tan olduğunu bilerek yaşar. Ona göre ibadetlerini ve hamdini yapar. Şükrünü yerine getirir.

Hz. İbrahim, Allah ona ihlası, samimiyeti ve teslimiyeti bahşetti. O bunlara karşılık rabbine bol bol şükür etti ve Allah’ın rızasını kazanmış bir Peygamber oldu. Hz. İbrahim denilince ilk akla gelen şey şükürdür. O, Allah’tan bol rızık ve nimet istemiştir. Ama isterken dünyevi istekler için istememiş o nimetler karşılığında daha fazla şükür edebilmek için istemiştir.

Tüm bunlara karşılık Hz İbrahim Allah’a teslimiyeti bırakmamış ve bol bol şükür etmiştir. Bizlerde Hz. İbrahim’i örnek alıp her şeyin iyi olsu kötü olsun Allah’tan geldiğini bilip Ona, bunlar karşılığında bol bol şükür etmeliyiz.

Allah Kur’an da çok kez şükürden bahsetmiştir. Çok şükredenin rızkının bollaşacağını bildirmiştir. Şükür edeni mükafatlandıracağını  bildirmiştir.

Şeytan insanı şükür etmekten alıkoyacağını söylemiştir. Bizler şeytana uymayıp çok şükür edenlerden olalım İnşallah. Şeytanın sözünü boşa çıkaran sahih kullardan olalım İnşallah.

Unutmayın ki Allah verdiği ile değil Vermediği ile de imtihan eder..

HaFiZ 128
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı