Sohbet Girişi

Hayat Üzerine

Hayat Üzerine

Bir şey mutlak zikredilince kemaline masruftur, yani o şeye sahip olan en mükemmel fert anlaşılır. Bu kaideye göre, hayat denilince de insan hayatı akla gelir.

Bizim, diğer hayat çeşitleri hakkındaki bilgimiz özet bir bilgidir  tahminlere dayanır. Kendi hayatımız hakkında ise vicdanımıza dayanan doğru bilgilere sahibiz. Bu sebeple söz konusu vecizeyi insan hayatını esas alarak anlamaya çalışmamız daha doğru olur.

Hayat ruhun bir sıfatıdır. İrade görme ve işitme de ruhun sıfatlarıdır. Fakat, hayatın bu noktada ayrı bir yeri vardır. Ruh  hayat sahibi olduğu için görmekte işitmekte irade etmektedir. Kaynak sıfat, hayattır.  İşte hayatta bütün sıfatlar memzuç, yani birbiriyle mezc olmuş, karışmış, bitişmiş ve bir tek şey haline gelmiş olduğu içindir ki ilahi sıfatlar gibi, esma ve şuunat da hayat ile bilinmektedir.

Hayat sıfatı, Allah’ın Hayy yani hayat sahibi  olduğunu açıkça gösterdiği gibi, O’nun Kayyum olduğunu da bildirir. Hayatın gitmesiyle, beden hiçbir vazife göremez hale gelir yıkılıp dağılır. Bu hal gösteriyor ki, hayat Kayyum  isminin de bir cilvesini taşımaktadır.  Bu âlemdeki her mahluk da, varlığını Allah’ın Kayyum  isminin bir tecellisiyle devam ettirmektedir. İnsanın bütün organları gibi  bütün duyguları ve bütün his dünyasının da faaliyet göstermesi hayat sıfatı sayesindedir. Elimizi kaldırıp indirmemiz, yürümemiz, kalbimizin, midemizin ve diğer organlarımızın çalışmaları hep hayata dayandığı gibi, sevmemiz korkmamız, istek duymamız heveslenmemiz, öfkelenmemiz, şefkat etmemiz de hayat iledir. Hayatsız cisimlerde bunların hiçbiri görülmez.

Şifa ancak hayat sahipleri için geçerlidir. Tövbe etmek ve affedilmek de yine günahkar hayat sahipleri için söz konusudur.

Gazap  kahır ve ceza verme de yine hayat sahiplerinde bulunan özelliklerdir. Şükür ve hamdi hayat sahipleri yaparlar.

İlim, irade görme işitme gibi sıfatlar hayat sahiplerine mahsustur.

 

HaFiZ 73
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı