Sohbet Girişi

Güzel Ahlak

Güzel Ahlak

Ahlak bir toplumda yaşayan uymak zorunda oldukları kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. İnsan toplumsal bir varlıktır. Hayatını tek başına idare etmesi mümkün olmadığı için diğer insanlarla beraber yaşar.

Başka insanlarla bir arada yaşamak ise bazı toplumsal kurallara uymayı gerektirir. Bu kurallara tüm insanlar uyduğu sürece toplum huzur ve refah için de yaşamını sürdürmeye devam edebilir. Ahlakı sadece yazılı kurallar oluşturmaz. Bir toplumun dini inancı örf adet gelenekleri de ahlaki değerlerin ortaya çıkmasında fazlasıyla etkilidir. Güzel ahlak bir insanda bulanabilecek en güzel erdemdir.

Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde söyle buyurmuş: (Ben size güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim )

İnsanlar içinde yerimizi belirleyecek en önemli değerlerden biri de güzel ahlak iken elbette bizler de güzel ahlaka sahip olan bir birey olmalıyız. Çocuklarımıza gelecek kuşaklara örnek olmak için öncelikle kendimiz ahlaklı olmalı, içinde yaşadığımız toplumun ahlak kurallarına uymalıyız. Allah cc Kuranı kerimde mealen Şöyle buyuruyor :

Muhakkak ki sen pek yüce bir ahlâk üzerindesin.(Kalem suresi 4)

Güzel ahlak bir anlamda iyilik demektir. Böyle bir insanın hiç kimseye zararı dokunmaz. Her şeyi sadece kendisi için değil yaratıcısı ve dolayısıyla diğer insanlar içinde yapar. İslam dinin de belki de ibadetten daha fazla güzel ahlaka önem verilir. İslam’a göre kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva ile olur. Takva ise Allah’a inanmak ve onun emirleri üzerine yani güzel ahlakı yaşamak ile olur.

 Unutmamalıyız ki güzel ahlak insan onu istediği sürece insanda barınabilir. Bu yüzden her zaman erdemli insan olmak en büyük gayemiz olmalıdır..

HaFiZ 76
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı