Sohbet Girişi

Fil Süresi ve Anlamı

Fil Süresi ve Anlamı

Mekke dönemin de nazil olmuştur 5 ayettir.

Adını ilk ayette geçen fil kelimesinden alır. Hz peygamberin doğduğu yıl veya ondan biraz önce vuku bulan ve tarihte Fil Vak‘ası adıyla anılan Kabe’ye saldırı olayıdır.

Fil süresin de Allah’ın Ebrehe ve askerlerine ne yaptığı onları nasıl helak ettiği vurgulu bir ifadeyle belirttikten ve böylece bu olaydan ibret almak gerektiğine dikkat çekildikten sonra tuzaklarının nasıl boşa çıkarıldığı ve onların Allah’ın gönderdiği sürü sürü kuşların attığı taşlarla nasıl ezilmiş saman çöpleri veya böceklerin yediği yapraklar gibi ansızın yere serilip perişan edildikleri bildirilmektedir.

Surenin uslubundan Arapların bu olay hakkın da bilgileri olduğu anlaşılmaktadır. Muhtemelen olayı görenlerin bir kısmı hala hayattaydı.

Nitekim Hz Peygamberi yalanlamaktan büyük zevk duyan müşrikler bu sure inince böyle bir tepki göstermemişlerdir. Bu hususlar Kur’an ın asıl maksadının Fil Vak‘ası hakkında bilgi vermek olmadığını, Mekke müşriklerine bildikleri bir olayın acı sonucunu hatırlatarak İslam’ın sesini boğmaya çalışmayı, Kur’ana ve Peygambere  karşı düşmanca tavırlar sergilemeyi sürdürmeleri halinde kendilerinin de böyle bir cezaya çarptırılabileceklerini ihtar etmek olduğunu ortaya koymaktadır.

Kabe yi yıkmaya kalkışanların  filden daha akıllı olmadıklarına, hatta ondan daha aşağı ve ahmak olduklarına işaret eder çünkü onlar bu kutsal mekanı yıkmak isterken fil o yöne gitmemekte direnmiştir.

Sure de ebabil  kuşlarının yağdırdığı bu cisimlerin tesiriyle saldırganların helak edildiği bildirilmekle beraber bu taşların ve onları atan kuşların özellikleri hakkında bilgi verilmemiştir.

HaFiZ 104
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı