Sohbet Girişi

Fakirlik ve Zenginlik İmtihanı

Fakirlik ve Zenginlik İmtihanı

Peygamberimiz sav bir hadis-i şeriflerin de şöyle buyuruyor.

Allah’a yemin ederim ki sizler için fakirlikten korkmuyorum. Fakat ben, sizden öncekilerin önüne serildiği gibi dünyanın sizin de önünüze serilmesinden, onların dünya için yarıştıkları gibi sizin de yarışa girmenizden, dünyanın onları helak ettiği gibi sizi de helak etmesinden korkuyorum.

Zenginlik ve fakirlik netice de bir baht işidir.  İkisi de bu imtihan dershanesinin zorlu imtihanlarıdır. Allah  ikisiyle de kullarını imtihan eder.

Zenginleşmek ağır bir imtihandır. Zira parayı gayeli kullanabilmek manen seviye kazanmış kalplerin sanatıdır. Çoğu insan, parayı kullandığını zanneder. Halbuki para onları yönlendirmektedir de farkında değildirler. Bu sebeplere paranın mahkumu değil hakimi olmak lazım. Bu da Allah’ın emrine teslimiyet gösterip itaat etmekle olur.

Süleyman as daha zengin bir kul cihana gelmemiştir. Fakat o hiçbir zaman kalbini dünyanın kasası, kesesi haline getirmemiş, Rabbimizin Ne güzel Kul iltifatına mazhar olmuştur.

Allah cc Kuran-ı Kerimde şöyle buyuruyor :

Öyle erler vardır ki, onları ne ticaret ne de alışveriş Allah’ı zikretmekten, namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyamaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar. (Nur suresi 37 )

Yani dünya ile meşgul olmak değil, onu Hakkʼa kulluğa perde etmek mahzurludur. Yanlış olan vasıtayı gaye haline getirmektir.

Ayrıca geçmişte olduğu gibi günümüzde de yoksullara, muhtaçlara, gariplere sığınak ve barınak olacak meşru kazançlı ve cömert zenginlere ihtiyaç var. İslam, insanın zengin olmasını asla yasaklamaz. Yine İslam inancının dayandığı beş temel amelî esasın hac ve zekat gibi çok ehemmiyetli iki tanesi zengin olan mü’mine mahsustur ki bunlar da aynı zamanda meşru yoldan zengin olmanın teşviki mahiyetindedir.

HaFiZ 124
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı