Sohbet Girişi

Empati Kurmak

Empati Kurmak

İnsanlar yaratılış itibari ile hayatını toplum içerisin de sürdürmek zorundadır.  Hayatı boyunca önce ailesiyle, daha sonra da çevresiyle iletişim ve etkileşim halindedir. Tüm bu süreçte duygu ve düşüncelerini; üzüntülerini, kederlerini, mutluluklarını başka insanlarla paylaşma ihtiyacı duyar.

Paylaştıklarının ise anlaşılmasını ister. Bir insanın neler hissettiğini anlayabilmek için ya o insanın yaşadıklarını bizzat yaşamış olmamız gerekir ya da çok iyi bir empati kurma yeteneğimizin olması gerekir. Fakat empati yapabilirsek o şeyi yaşamamış olsak dahi karşımızda ki kişinin neler hissettiğini anlayabiliriz. Belki sizler de hatırlarsınız :

-Nasrettin Hoca  acılar içinde kıvranırken şunu söyler. Yahu bırakın doktoru,  bana daha önce damdan düşmüş birini getirin. Yani onun halinden en iyi anlayacak ve ne yapılması gerektiğine en sağlıklı karar verecek olan kişi damdan düşmüş olan kişi, aynı durumu yaşamış olan kişidir.

Ancak birinin halini anlamak için aynı durumu yaşamamış olmamız her zaman mümkün değildir. Eğer empati kurabilirsek, onun hissettiği acıyı bizler de hissedebiliriz.

İnsan insana muhtaçtır. Her birimiz diğer insanların bizi anlamasını üzüntülerimizi ve sevinçlerimizi paylaşmasını isteriz.  Bir derdimiz olduğunda anlaşılmak ve destek görmek isteriz. Ancak çoğu defa insanlar bizi anlayamaz, neler hissettiğimizi bilemez. Bunu bilememelerinin sebebi, kendilerini bizim yerimize koyamamaları, hissettiklerimizi anlayamamaları yani olaylara kendi pencerelerinden bakmalarıdır.

Günlük yaşantımız da insanlarla olan ilişkilerimiz de empati kurmalıyız. Birine bir şey söylerken, bir davranışta bulunurken, kızarken kendimizi onların yerine koyabilmeliyiz. Çoğu defa bir sevdiğimizi toplum içinde acımasızca eleştirir, hatta onu belki de azarlarız.

İnsanlarla olan iletişimimize dikkat etmeliyiz. Onlara yaptığımız şeylerin onlara neler hissettireceğini bilmeliyiz. Yani empati kurarak kendimizi onların yerine koymalıyız. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasını batır atasözü empatinin öneminden bahseder.

Kendisi ile empati kurduğumuz bir insanı daha iyi anlayabiliriz. Böylece onunla etkili bir iletişim kurabiliriz. Her insan, yaşamı boyunca istenmeyen bazı durumlara veya duygulara maruz kalabilir. Maruz kaldığı bu durum veya duygular onu gerek kişisel olarak gerekse de fiziksel olarak olumsuz etkileyebilir.

Son olarak empatiyi kendimize ilke edinmeliyiz. Bir kimseye yapacağımız davranıştan önce onun neler hissettiğini düşünmeliyiz. Aynı şekilde bir insana veya hayvana zarar vermeden önce kendimizi onun yerine koymalıyız. Bir örnek verecek olursak biri ailemizden birini öldürse dünyamız yıkılır, ancak bir hayvanı öldürmek bizim için çok da önemsenecek bir şey değildir. İşte, empati sayesinde, bu durumun bilincinde olur ve hareketlerimize dikkat ederiz.

HaFiZ 75
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı