Sohbet Girişi

Dünya Hayatı Ve Nefis

Dünya Hayatı Ve Nefis

Peygamberimiz bu konu hakkın da bir hadisi şeriflerin de şöyle buyuruyor :

Mümin beş güçlük arasındadır. Karşısındaki mümin olur, kendisine hased eder. Münafık olur gizli düşmanlık eder. Kafir olur kendisiyle savaşır. Şeytan saptırmaya çalışır. Nefsi ise kendisi ile çekişir durur.

Şeytanın saptırmaya çalışması o derece olur ki mümini kafir etse dahi hıncını, intikamını alamaz. Kafir ettikten sonra insanın yüzüne tükürür ve sen benden de aşağı imişsin. Ben Allah’a küfrettim ama inkar etmedim. Sen Allah’ı inkar edecek kadar şiddetli küfre girdin der.

Müminin beşinci güçlüğü, nefsinin kendi ile çekişip durmasıdır demiştik. Nefsin mizacı da şeytandan aşağı değildir. Onun da merhameti yoktur. Emmare makamında bulunuyorsa insanı azdırmaya çalışır. Allah’ın dinini asla sevmez. Kur’an-ı Kerim’in hükümlerini beğenmez ve düşman kesilir.

Anlaşılacağı üzere nefsin meydanı dünyadır. İnsanın üç büyük düşmanından birincisinin dünya, ikincisinin nefis, üçüncüsünün şeytan olduğunu biliyoruz. Allah cc  ayet-i kerimelerle Peygamber Efendimiz de hadis-i şeriflerle dünyanın gidişatına uyarak ahiret bozgununa uğramamamızı istemiştir.

Şükür Allah’ın verdiği nimetlerle Allah’a isyan etmemektir. Bir kimse parayı Allah’ın rızası olan yerlerde şükrederek kullanmadıysa cennete giremez. Anlaşılıyor ki, insan hayatı nefsin şeytanın ve dünyanın türlü halleriyle meşgul edilmektedir. Dünya önce yaldızlı şeylerle insanı aldatır sonra helak eder.

Bu asırda nefsi eğlendiren safa çok fazladır. Sabahleyin gazete ile başlayan gaflet gece yarısına kadar televizyonla devam ediyor. Siyaset çekişmeleri ile müminler birine küsüyor. Allah cc cümlemize inayet eylesin ve anlayış versin. Amin.

HaFiZ 82
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı