Sohbet Girişi

Dua Kaderi değiştirir mi

Dua Kaderi değiştirir mi

Kader ezelden bellidir. Bu nokta da Allah’ın ezeli olma sıfatını daha iyi anlaşılır.

Kader ve alın yazısı daha doğmadan önce insanın başına gelecek şeylerin Allah tarafından takdir edilmesi insanın başına gelecek şeylerdir. Allah Kuranı Kerimde şöyle buyuruyor :

Muhakkak ki Biz her şeyi bir kaderle, bir ölçü ile yarattık. (Kamer Suresi 54)

İnsan, kaderinin ne olduğunu bilmemektedir. Dolayısıyla insana düşen Allah’ın verdiği akıl irade ve imkanlar çerçevesinde bazı kararlar ile bir yoldan devam eder. Bu nokta da kaderin değişmesinin mümkün olup olmadığı merak konusudur.

Bazı kullar, mutsuz ve şanssız olduklarını düşünerek alın yazılarının değişmesi için ellerini semaya yükseltir duacı olur.

Kaderin değişmesinden söz etmek Allah’ın ilminin değişmesinden söz etmektir. Bu ise mümkün değildir. Dolayısıyla kaderde değişme gibi bir şey olamaz.

Ancak bazı İslam Alimleri Allah’ın dilemesi halinde kaderin değişebileceğini söylemişlerdir. Onlara göre kader, Allah’ın takdiri kaza ise bunun gerçekleşmesidir. Bazen Allah, kuluna lütufta bulunarak takdir ettiği hükmü gerçekleştirmeyebilir.

Biz kaderimizde yazılı olduğu için bir şeyleri yapıyor değiliz, tam tersine bizim öyle yapacağımızı Allah ezeli ilmiyle bilmiş ve levh-i mahfuza o şekilde yazmıştır. Allah Kuranda şöyle buyuruyor :

Allah, o yazıdan dilediğini siler, dilediğini de sabit bırakır. Ana kitap olan Levh-i Mahfuz ise O’nun katındadır. (Rad Suresi)

Hz Ömer Kader Hakkın da şöyle dua etmiştir :

Allahım Eğer adımı şakiler arasına yazmışsan, adımı oradan sil. Eğer saidler arasına yazmışsan onu orada sabit kıl. Zira sen Allah dilediğini siler, dilediğini de sabit kılar. Çünkü ana kitap onun yanındadır. Senin bu sözün gerçektir.

 

HaFiZ 95
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı