Sohbet Girişi

Dua Etmenin Önemi

Dua Etmenin Önemi

Dua gerçekleşmesini istediğimiz şeyi Allah tan istemektir. İstediğimiz şeyin gerçekleşmesi için Allaha yalvarmaktır. Biz duamızı ederiz gerisini Allaha bırakırız. Allah cc Kuranı Kerimde mealen söyle buyuruyor: Dua edin Kabul edeyim..!

Dua ibadetin özüdür. Duası olmayan birinin Allah içinde pek anlamı yoktur. Çünkü Allah Duanız olmasa ne anlamınız var diyerek ona dua etmemizi istiyor. Her insanın bu dünya da hayalleri ve korkuları vardır. Hayallerimizin gerçekleşmesini isterken korkularımızın da uzak durmasını isteriz. Bunun içinde elimizden geleni yapar gerisini Allaha bırakırız.

Allah cc hiç bir duayı karşılıksız bırakmaz. Tüm dualarımıza mutlaka cevap verir. Ancak dualarımızın hemen gerçekleşmesini beklemek doğru olmaz. Biz istediğimiz şey için gereken her şeyi yapıp duamızı ettikten sonra gerisini Allah’a bırakmalıyız. O muhakkak cevap verecektir.

Allah tüm dualarımızı kabul edeceğini söyler. Ancak bazen dua etmemize rağmen istediğimiz gerçekleşmeyebilir. Bu durum da ettiğimiz duanın hiç bir etkisi olmadığını düşünmek yerine istediğimiz şeyin hayırlı olmadığını düşünmek gerekir. Duanın gücü çok büyüktür. Ettiğimiz dualar zamanı geldiğinde muhakkak kabul olacaktır.

 İnsanlar duayı sadece kendileri için yapmazlar. Başka insanların iyiliği için de dua edilir. Hatta başkası için ettiğimiz dualar daha erken kabul olabilir. Dua etmek bizden hiç bir şey eksiltmez aksine bize çok şey katar. Bu yüzden her fırsatta Allah’tan güzellikler istemek ve Onunda rızasını kazanmalıyız..

HaFiZ 139
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı