Sohbet Girişi

Doğal Afetler

Doğal Afetler

Bir çok insanın ölmesine ve yaralanmasına sebep olabilen bulunduğu yerdeki hayatı tamamen sekteye uğratıp büyük maddi ve manevi zararlar veren olaylar afet diye tanımlanırken doğal afetler tamamen insanın kontrolü dışında gelişen afetlerdir. Doğal afetlerin oluşumu sel kasırga deprem gibi doğa olaylarına dayanır.

Nerede  yaşarsanız yaşayın dünya üzerinde ki hiç bir yer bu doğal afetlerin tümünden kaçabilecek kadar güvenli değildir. Bu türden afetler her ülke ve insan topluluğunun başına gelebilirken, bu felaketleri minimum can ve mal kaybı ile atlatmak öncesinde alınan tedbirlere ve toplumdaki bireylerin bilinçlilik düzeyine bağlıdır.

Bu konuda bir örnek verecek olursak deprem ülkemiz de dahil bir çok ülke için tehlike oluşturur. Özellikle Japonya deprem sayısı ve depremlerinin şiddeti ile en riskli ülkelerden biridir. Çok sık ve büyük depremler yaşamalarına rağmen Japonya deprem konusunda tehlikeli bir ülke değildir. Japonların ülkelerindeki jeolojik faaliyetler konusundaki bilinçli olmaları ve binalarını depreme mümkün olan en dayanıklı şekilde inşa etmeleri bu doğal afeti daha az zararlı hale getirmiştir.

İnsanoğlunun doğaya kafa tutup mükemmel bir korunma sağlaması mümkün değildir. Her medeniyeti yok edebilecek boyutta doğal afet mümkündür. Tedbir alarak aşabileceğimiz durumlar mevcutken vurdum duymaz davranmak sonumuzu felakete götürür.

Doğal afetlerin nedeni yerkabuğundaki tektonik plakaların hareketidir. Bu hareket depremlerin oluşmasına neden olabilir. Volkanik patlamalar ise magma ve gazların yerkabuğundaki volkanik açıklıklardan fırlaması sonucu oluşur.

Doğal afetlere karşı insanlar evlerini ve çalışma yerlerini güvenli hale getirmek için önlem alabilir. Deprem güvenliği için evlerin yapılış şekli ve malzemeleri önemlidir.

Doğal afetlerin sonucunda insanlar yalnızca ekonomik kayıplarla karşılaşmazlar, aynı zamanda insan hayatını da tehlikeye atar. Bu nedenle doğal afetlere karşı hazırlıklı olmalıyız.

Sonuç olarak doğal afetler insanların hayatını tehlikeye atar ve ekonomik kayıplara neden olabilir. Bu nedenle, insanların hazırlıklı olması ve önlem alması devletlerin de afetlere karşı insanları koruyacak programları yürürlükte tutması gerekir.

HaFiZ 95
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı