Sohbet Girişi

Dinimizde Şefkatli Olmak

Dinimizde Şefkatli Olmak

Şefkat insanı insan yapan duygulardan birisidir. Şefkat duygusu bulunmayan bir insan sevmenin değerini bilmiyordur ve ya anlamıyordur. Her insanın yüreğinin bir köşesinde şefkat duygusu vardır; ancak bazı insanlar daha şefkatlidir. Şefkat duygusu en gelişmiş olanlar ise genellikle annelerdir. Anneler, evlatlarına karşı büyük şefkat duyarlar.  Bu durum sadece insanlar için değil hayvanlar içinde geçerlidir.

Şefkat, insanı insan yapan duygulardan bir tanesidir. Yeryüzündeki her canlıya şefkatle yaklaşmalı, hepsinin değerli ve önemli olduğunu bilmeliyiz. Unutmamalıyız ki şefkatten yoksun bir toplum savaş ve ölümlerle karşı karşıya kalır.

Biz insanlar sonsuz şefkat sahibi olan Allah’ın dünyada ki küçük bir yansımasıyız. Allah, kendisinde bütün güzel özellikleri barındırır. Sahip olduğu bütün güzel özelliklerden birazını da insanlara bahşetmiştir. İşte şefkat de Allah’ın bize bahşettiği güzel duygulardan biridir.

İnsanlar şefkat sayesin de bir arada kardeşçe yaşar. Şefkatin olmadığı toplumlar da insanlar birbirini sevmez saymaz ve anlayış göstermez. Herkes elinden geldiğince kendi çıkarları için mücadele eder ve bu çıkarları sağlamak için başkasına zarar vermekten de asla çekinmez. Şefkat, bir anlamda sevecenlik göstermek, iyi davranmak, acımak anlamlarına gelir. Peygamberimiz sav bir hadisinde şöyle buyuruyor :

Merhametlilere Rahman olan Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki Yüce Allah da size merhamet etsin.(Tirmizi)

Şefkat, insanlara değer vermenin, onları birey olarak görmenin göstergesidir. Elbette şefkat yalnızca insana karşı gösterilen bir duygu değildir, olmamalıdır. Yeryüzünü bizlerle paylaşan hayvanlara ve bitkilere karşı da şefkatli olmalıyız. Yeri geldiğinde onları da koruyup gözetmeli onlara zarar vermekten uzak durmalıyız.

Şefkate en çok ihtiyaç duyan varlıklar çocuklardır. Bir çocuk, herkesten önce anne şefkatine ihtiyaç duyar. Anne şefkati ile büyümeyen bir çocuk eksik büyür. Sevgi ve saygının, şefkatin değerini bilmez ve daha duygusuz bir birey olarak yetişir.

Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan şefkat duygusunu yaymak için çocuklarımıza şefkati aşılamalıyız. Sadece kendi yakınlarımıza değil, bütün insanlara, hatta bütün canlılara şefkatle yaklaşmalıyız.

 

HaFiZ 85
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı