Sohbet Girişi

Din Nasihattir

Din Nasihattir

Geçici bir dünya hayatı nasıl ne kadar çalışıyoruz. Aman aç kalmayalım muhtaç olmayalım diye. Halbuki akşam uyuyoruz ama uyanacağımız belli değil. İşte geldik işte gidiyoruz. Peki ebedi ahiret hayatı için ne kadar çalışmamız gerekecek. Madde dünya da kalacak. Mana ise bizimle beraber gelecek. Dünya bir ahiret tarlasıdır. Şu halde çalış ki sermayen çoğalsın. Bir hadis-i şerife söyle buyrulur:

Din nasihattir Din nasihattir Din nasihattir.

Nasihat: İnsanları ahkama uymaya davet eden Allah cc yoluna irşat etmektir.

Bugün nasihat imana kuvvet verir. Dinin, muhabbetin sohbetin takviyesi kurumuş ağaca su vermeye benzer. Ağacın suya ihtiyacı olduğu gibi insanın bir mümine ve nasihate o kadar ihtiyacı vardır. Bu sebepledir ki hayırlı sohbetler insanın kalkınmasına yeşermesine vesile olur.

Allah cc Kuran-ı Kerimde şöyle buyuruyor.

Siz beşeriyet için meydana çıkartılmış en hayırlı bir ümmetsiniz. İyiliği emreder kötülükten vazgeçirmeye çalışırsınız.(Al-i imran Suresi 110 )

Hak ve hakikatten gafil, ahiret yolculuğunu düşünmekten habersiz olanları ikaz edip uyandırmaya kalpleri nurlandırmaya gayret etmelidir. Çünkü bu vazife yapıldığı zaman ancak insanlar kötülüklerden sakınır hidayet yolunu tutar.

Nefsin esaretinden kurtulamayan insan, yaşayan ölü gibidir. Niçin geldiklerini nereye gideceklerini bilmezler. İki günlük hayatlarında sermaye toplamadan giderler.

İşte bu gibi kimseleri uyandırmak için, hakikati duyurmak gerekiyor.

HaFiZ 125
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı