Sohbet Girişi

Cinler Nasıl Varlıklardır

Cinler Nasıl Varlıklardır

Kuranı Kerim tetkik olduğu zaman cinin yalın bir ateşten hem de çok zehirli bir ateşten yaratıldığı görünmektedir. Ateşten yaratılmış ve her şekle girebilen Cin bir hadis-i şerifte şöyle açıklanmıştır:

-Melekler Nurdan Cinler dumanı kesilmiş bir ateşten yaratılmıştır. Adem as ise Topraktan yaratılmıştır.

Cinlerin mahiyeti cismi latif olduğu için Peygamberler ve velilerden başka cinleri yaratıldıkları suretle göremezler. Gerek Cinler de gerek Şeytanlar da yeme içme vardır. Peygamber efendimiz buyuruyor ki :

-Şeytan hiç şüphesiz sol eli ile yer ve içer. Şeytan besmele çekmeden sofraya oturan kişilerin yemeğine ortak olur.

Cinler de evlenme ve çoğalma vardır. Onların cismi latif olmaları üremelerine engel değildir. Cinlerle ilgili bilgiler doğrudan ve işaret yoluyla verilmektedir. Yeryüzünde yaşadıkları gibi göğe de yükselebilirler.

Cinlerinde erkeği ve dişileri olduğu gibi onlarda ürerler ve ölürler. Akıl ve irade sahibidirler. Onlar da insanlar gibi emir ve yasaklara uymak Allah’a ibadet etmek için yaratılmışlardır. İnsanların peygamberleri onlarında peygamberidir. Cennetle de nimetlendirilecekleri olduğu gibi Cehennemle de azablandırılacak olanları vardır.

Cinler, ne geleceği bilerler ne de kendileri dışında olan olayları bilebilirler. Gayb bilgisi Allah’a mahsustur.

Bilmediğimiz yöntemlerle zarar verme kapasitesine sahip şeytanlaşmış cinler vesvese verebilir, kalplerimize şer tohumu ekebilirler. Dinimiz de haram olan büyü türü işlerine alet edebilirler. Ancak İnançlarını yaşayan Allah’ı zikr eden ve kendilerinden Allah’a sığınan müminler üzerinde cinlerin hiç bir etkisi olamaz..

HaFiZ 93
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı