Sohbet Girişi

Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti

Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti

İslam dini birlik ve beraberliğe çok önem verir. Bu nedenle de günde 5 vakit namazın cemaat ile birlikte kılınması birbirleriyle kaynaşmasına vesile olmak gibi bir görev üstlenir.

Cemaatle namaz kılmak istenen birlik ruhunu devam ettirici ve sağlamlaştırıcı bir rol üstlenir. Hz Peygamber sav farz kılınmasından itibaren hayatının son dönemlerine kadar beş vakit namazı sürekli kendisi bizzat cemaate imam olarak kıldırmış, Müslümanları da namazları cemaatle kılmaya teşvik etmiştir.

Cemaatle namaz kılan topluluk, birbirlerinden haberdar olur. Aynı zamanda bu kişiler yardımlaşma, dayanışma içinde olur. Cemaat ile birlikte namaz kılan kişiler sık sık görüşerek kaynaşma imkanı bulur. Toplu ibadet pek çok hadiste de belirtildiği gibi makbuldür. Toplum içindeki dayanışma ve yardımlaşma içgüdüsünü arttırır. İnsanlar birbirinden haberdar olarak dayanışma içinde olur. Hatta bazı Hanefi ve Malikîlere göre ise cuma namazı dışında bulunan farz namazlarını cemaatle kılmak gücü yeten erkekler için sünnettir. Bu nedenle cemaate engel bir durum söz konusu olmadığı sürece cemaat ile birlikte namaz kılmak çok önemlidir.

Cemaatle namaz kılmaya engel bir durum yok ise cemaatle namaz kılmanın  gerekliliği pek çok hadiste yer alıyor. Aynı zamanda Hz. Peygamber sav camiye giderken atılan her adımdan dolayı kişinin bir derece yükseltilerek bir günahının daha silineceğini haber vermiştir.

Aynı zamanda kişinin cemaat ile kıldığı namaz, çarşıda ya da evinde kıldığı namazdan yirmi beş kat daha faziletlidir. Bu fazilet ise şu şekilde gerçekleşir Biriniz güzelce abdest alır ve sırf namaz kılmak için camiye gelirse, camiye varıncaya kadar attığı her adım için bir sevap kazanır ve kişinin bir günahı silinir.

Kadınların camilerde fıtri bazı nedenlerden dolayı arka saflarda yer alması tavsiye edilmiştir. Bu durum kadınların aşağılanması ya da ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesi anlamına gelmez.

Hanefîlere göre ise cemaatle kılınan namazda bir kadının erkeklerin hizasında durarak namaz kılması durumunda, kadının iki yanındaki birer erkek ile kadının tam arkasında duran bir erkeğin namazı bozulur. Şafiilere göre ise kadının erkeklerin hizasında namaza durması erkeklerin namazına zarar vermez.

HaFiZ 118
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı