Sohbet Girişi

Çalışmanın Önemi

Çalışmanın Önemi

Yiyecek, içecek, eğlenme gezme gibi ihtiyaçlarımızı gidermek için çalışmamız gerekir. Çalışmayan, üretmeyen bir insanın bu ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Elbette ki başkalarının ürettiklerini tüketerek, yani hazıra konarak bu ihtiyaçlarını gideren insanlar da vardır ancak bu durum kabul edilebilir bir şey değildir.

Bütün öğrencilerin temel gayesi başarılı bir eğitim-öğretim hayatı geçirerek iyi bir üniversite kazanmak, böylece iyi bir meslek sahibi olmaktır. Ancak ne yazık ki çok az öğrenci bu amaca ulaşabilmektedir. Ders çalışmayan tembelliğe yenilen öğrenciler okullarını bir şekilde bitirseler de sonrasında üniversiteyi kazanamamakta ve istediği mesleği yapabilme şansına sahip olamamaktadır. Bu amaçlara ulaşan kimseler ise sadece çalışmanın önemini kavramıştır.

Unutmayalım ki bizi başarıya ve daha güzel bir hayata götürecek olan tek şey çalışmaktır. Çalışmaktan yoksun tembel bir toplum gerilemeye ce eninde sonunda yıkılmaya mahkumdur.

Başarıya ulaşmada, dolayısıyla daha huzurlu, daha mutlu ve daha refah bir yaşama sahip olmada çalışmanın önemi büyüktür. Bu dünyada her şeyi çabalarımız sonucunda elde ederiz. Verdiğimiz emeklerin karşılığını mutlaka alırız.  Bu nedenle bir şeyleri elde etmek istiyorsak çalışmanın önemini kavramalı ve var gücümüzle çalışmalıyız.

Bu dünyada çalışmayana ekmek yoktur. Çalışmayan kişi kendisini açlığa, sefalete mahkum etmiş demektir. Mehmet Akif’in dediği gibi dünya da kazanmazsan ekmek parası olursun düşmanının makarası. Çalışmayanı insanlar sevmez, sadece insan değil Allah da sevmez. Alın teri, emek, çalışma gibi kavramlar bir insanın dikkat etmesi gereken ve önemini kavraması gereken önemli kavramlardır. Hayvanlar bile ihtiyaçlarını karşılamak için daima çalışırlar.

Sizler de çalışmanın kıymetini, çalışırsanız karşılığını mutlaka alacağınızı bilin ve durmadan çalışın. Çalışın ki hem siz mutlu olasınız hem de için de yaşadığınız vatan daha ileriye gidebilsin.

HaFiZ 109
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı