Sohbet Girişi

Büyük Velilerin Özellikleri

Büyük Velilerin Özellikleri

İslam Rabbimizin üzerimizde ki en büyük nimetidir. İslam Rabbimizin hakkımız da ki muradının adresidir. Çünkü Allah katında ki en yegane din İslamdır. Bütün peygamberler İslam’ı tebliğ etmek için gelmişlerdir. Allah’ın hoşnutluğu İslam’dadır. Allah cc Kuranı Kerimde şöyle buyuruyor :

Bugün sizin için dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim (Maide Suresi)

İslam nimeti Allah’ın rızasına kavuşmak için hem imkanımız hem de imtihanımızdır. İmkan şükretmek imtihan, şükrün keyfiyetini keşfetmektir.

İslam nimetine şükür, dosdoğru yol üzere yolculuğa muvaffak olabilmektir. Fatiha’da Rabbimizden bizi dosdoğru yola iletmesini niyaz ederiz. Dosdoğru yol kendisine nimet verilenlerin yoludur. Yol, İslam’ı yaşayanların yoludur. Dolayısıyla yoldan çıkmamak, İslam’ı yaşayanlardan ayrı düşmemek anlamına gelir. İtminana ermiş nefse yapılan cennetime gir çağrısından önceki ifadenin (kullarımın arasına gir) olması ne kadar dikkat çekicidir.

Büyük veliler, Allah’ın Veli ismi ile rızıklanmış kullardır. Onlar sünnete uymadaki gayret ve azimleri ile mü’minlere aydınlık yolu gösterirler. Dosdoğru yol üzerinde olmak nebevî ahlakı temsil etmekle mümkündür.

Büyük velilerin yolu bir hayır yarışıdır. Gaye, En Güzel İnsan’a en çok benzeyebilmektir. Büyük veliler hangi çağ ve mekanda yaşarsa yaşasınlar o yarışla birbirine benzemiş, aynı kaynağın diriltici iksiri ile insan güzellerine dönüşmüşlerdir. İnsan güzeli olmak fıtratın tabii güzelliğini aksettirmektir. Onların bakışları ibret sözleri hikmet sükutları tefekkürdür. . Sünneti her şekilde tavizsiz, büyük bir şevk ile tatbik edişleri kendilerini, yüze ferahlık, gönle sükûnet ve göze şifa veren bir duruşa muvaffak kılmıştır.

Büyük veliler Rabbimizin kullarına bir merhamet tezahürüdür, çünkü onların yolu, kendisine nimet verilenlerin yoludur. Nimetin en büyüğü nebevi ahlakı temsildir. Allah cc dosdoğru yolu yolcular ile tarif etmektedir. Sırat evvel refik, sonra tarik denmiştir. Sırat-ı müstakim, sünnet ile istikamet bulmuş refiklerle bilinecek ve ancak refiklerle yürünecek bir yoldur.

Büyük veliler, dosdoğru yoldaki büyük yolculardır. Onların kat ettiği mesafe ile büründükleri hal, kendileri ile yolculuk yapabilmek için güven telkin eder. Attıkları her adımla içlerinde mesafe almış bu insan güzellerini sevmek aslında Allah’ı ve Peygamberimizi  sevmektir. Onlar, bakıldıklarında Allah’ı hatırlatırlar. Yüzlerindeki daimi hüzün ve mehabet nimet verilenlerin yolunun güzelliğini, çok zaman zorluğunu ve en önemlisi de yolda lazım olan azim istikamet ve kararlılığı aksettirir.

Büyük velilerin Allah’a karşı boynu büküktür. İbadetlerini derin bir şevk içinde yapar buna rağmen kendilerini daima kusurlu görürler. O’nun rahmetine sığındıkları için hiç ümitsizliğe düşmezler.

HaFiZ 84
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı