Sohbet Girişi

Büruc Suresi Ve Anlamı

Büruc Suresi Ve Anlamı

Kuranı Kerimde 85.suredir. Mekke de nazil olmuştur.

İsmini birinci ayetinde geçen Büruc kelimesinden almıştır.

Burçlardan maksat, gökteki on iki burç olabileceği gibi gök cisimlerinin seyirleri esnasında birinden diğerine intikal edegeldikleri menzilleri de olabilir. Bilindiği gibi bu gök cisimleri seyirleri esnasında yörüngelerinden asla sapmazlar. Bunlara yemin edilmekle dikkatler olayın önem ve büyüklüğüne çekilmek istenmektedir.

-Va’dolunan kıyamet gününe andolsun.

Burada Allah cc insanların dikkatini kıyamet gününe çekmekte ve yeryüzünde işlenen bütün fiillerden hesap soracağını hatırlatmakta ve mazlumların hakkını zalimlerde bırakmayacağını halledilmemiş davaları o büyük güne bıraktığını bildirmektedir.

-Şahitlik edecek ve hakkında şahadet edileceklere andolsun.

Sure, bu kasemle kıyamet gününde, bütün mahlukatın hazır bulunacağı o dehşetli günde olacak her şeye herkesin şahit olacağını vurgulamaktadır. Kimi zalim kimi mazlum kimi alacaklı kimi borçlu olarak.

Bu kısa sure iman hakikatlerinden ve imanla ilgili düşünce esaslarından bahsetmekle birlikte, asıl konusunu Ashab-ı Uhdüd oluşturuyor. İslam’dan önce bir grup mümin zalim gaddar ve katı kalpli Allah düşmanlarınca inandıklarından vazgeçirilmek istenirler. Fakat müminler karşı koyarlar inançlarından asla taviz vermezler. Bunun üzerine, inkârcılar, geniş hendekler kazdırarak içinde ateş yaktırırlar. Topladıkları büyük kalabalıkların gözleri önünde bu müminleri ateşe atarlar. Eğlenmek maksadıyla bu elim sahneyi zevkle seyrederler. Halbuki yakılanlar kendileri gibi insandırlar. Şu kadar var ki inançları uğruna yanmaktadırlar.

 

HaFiZ 102
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı