Sohbet Girişi

Birlik ve Beraberlik

Birlik ve Beraberlik

Birlik ve beraberlik insanların dayanışma içerisin de hareket etmesi aynı hedef doğrultusun da birlikte çalışmasıdır. İnsanların birlik için de hareket etmesi çok önemlidir. Böylece en zor işler bile kolayca başarılabilir.

İnsanlar tek başlarına güçsüz varlıklardır. Bu nedenle diğer insanların yardımına ve gücüne ihtiyaç duyarlar. Bu yardım ve güç, insanın gücüne güç katar ve hayatı kolaylaştırır. Milletçe el ele verip birlik beraberliği sağlamalıyız. Hepimiz birlik içinde olursak hiçbir düşman veya hiçbir zor iş karşımızda duramaz. Ancak birlik ve beraberliği sağlayamazsak tek başımıza hareket edersek yok olmaya mahkum oluruz.

Çevremizde ki insanlarla her zaman dayanışma içerisinde olmalıyız. Yardıma muhtaç olanlara da yardım etmeliyiz. Tek başımıza bir hiç olabiliriz. Ancak birlik olursak başarılı olabiliriz.

Geçmişte düşmanları yurdumuzdan kovup tam bağımsız bir ülke haline geldiysek bu, atalarımızın birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Düşmanların dört bir yandan saldırdığı o kötü zamanlarda Anadolu halkı yaşlı, genç küçük, büyük yerkek, kadın demeden topyekun hareket edip birlik ve beraberliği sağladı.

Birlik için de olmak insanlara güç katar. Çoğu defa tek başımıza üstesinden gelemediğimiz zor bir işi, başkası ile dayanışma içinde hareket ettiğimizde kolayca yaparız.  Gerçekten de tek bir taşla bir bina inşa edilemez. Ancak yüzlerce belki de binlerce taşı yan yana, üst üste dizdiğinizde ve gereken harçla birleştirdiğinizde sağlam ve büyük bir bina elde edebiliriz. İnsanların dayanışması da bu şekildedir işte. Tek başınıza bir şeyleri değiştirmeniz zor olabilir; ancak birlik ve beraberlik sayesinde her şeyi halledebilirsiniz.

İnsanlar birlik içinde hareket ettiğinde ortaya inanılmaz bir güç çıkar. Tek başına bir varlık, zayıftır güçsüzdür. Ancak birden fazla varlık yan yana geldiğinde o varlığın sayısı miktarınca güç artar. En basitinden evlerimizdeki ipleri düşünelim. Bir dikiş ipini  elinize alıp yırtmaya çalıştığınızda kolayca yırtabilirsiniz. Ancak o ipi ikiye katladığınızda yırtmakta zorlandığınızı hissedersiniz belki ama yine de yırtarsınız. Oysa ipi defalarca katladığınızda yani iplerin sayısını artırdığınızda artık onu yırtamadığınızı görürsünüz. İnsanlar arası birlik beraberlik de böyledir. İnsanlar birlik içinde olduğunda çok güçlüdür.

Birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunun kanıtı, yakın zamanda gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimidir. Bu darbe girişimi ne yazık ki farklı amaçları olan bazı komutanlar tarafından yapıldı. Ellerinde askeriyenin tüm güçleri vardı. Uçaklarla tanklarla  silahlarla bu girişimde bulundular. Oysa bilmedikleri bir şey vardı. Türk milletinin milli birlik ve beraberlik içinde olacağını akıllarına bile getiremediler.

Her ne olursa olsun birlikte hareket etmekten vazgeçmeyelim..

HaFiZ 90
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı