Sohbet Girişi

Birlik Beraberlik

Birlik Beraberlik

  Günümüz İslam dünyasının durumunu değerlendirdiğin de dikkatimizi çeken ilk şey Müslümanların birbirine karşı olan amansız düşmanlığıdır. Kimi İslam ülkeleri, milletleri cemaatleri ve cemiyetleri arasında derin anlaşmazlık ve ihtilaflar vardır.

Müslüman ülkelerin bazıların da çoğunlukla etnik ve siyasi sorunlar nedeniyle iç savaş ve çatışmalar yaşanmaktadır. Maalesef bu ayrılık ve çatışmalarından da en fazla istifade edenler İslam düşmanlarıdır. Yani Müslümanları vurmaya çalışanlar bir Müslüman gurubu kendine alet edip, diğer Müslüman gurubu onunla ezmeye çalıştıklarına sonra da kullandığı o aleti de kırdıklarına tarih şahittir.

Bu konuda asrımız alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi Osmanlıyı asıl yıkanın düşmanın kuvvetinin değil, bizzat yavruları ve kardeşleri hükmündeki Müslümanların olduğunu şöyle ifade etmektedir:

İşte Hind, düşman zannederek halbuki pederini öldürmüş ayak ucunda oturmuş bağırıyor. İşte Kafkas ve Türkistan, öldürülmesine yardım ettiği şahıs biçare valideleri olduğunu anlıyor baş ucunda ağlıyor.

Diğer yandan İslam dünyasının dört bir yanında birbirinden farklı dini yorumlar, görüşler ve modeller hakimdir. Bu yorum görüş ve modellerin birbirinden farklı oluşu, Müslümanların birbirine düşman olmasına değil  aksine birbirlerine yardım etmelerine vesile olması gerekir. Nasıl ki vücut azalarının birbirinden farklı olması ruhun ihtiyacını karşılamaktadır. Bir uzvun olmaması veya sakat olması tüm vücudun hareketini sınırlandırmaktadır.

İslam dünyasında ki dini cemaatler tarikatlar ve mezhepler gayede ve dinin esaslarında ittifak edip teferruat meseleleri münakaşa etmemek. Çünkü İslam toplumu büyük bir ordu gibidir, bu ordu da her türlü kısımlar ve guruplar mevcuttur. Fakat bu kısımların ve gurupların ayrılığı sadece isim olarak vardır.

Aynı şekil de müslüman milletlerin  ve cemaatlerin sadece isimleri farklıdır.  Ama Halıkları bir, Rezzakları bir, Peygamberleri bir, kıbleleri bir, kitapları birdir.

Müslümanların bu dini kardeşliğinden gelen ve birbirlerine tesanüt etmekten hasıl olan bu muazzam kuvvetle, dinimiz, milletimiz, vatanımız her türlü tehlike ve düşmanlardan muhafaza edilir ve toplumsal barışa vesile olur.

HaFiZ 71
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı