Sohbet Girişi

Beraat Kandili

Beraat Kandili

Beraat kelimesi borçtan kurtulma temize çıkıp aklanma ceza ve ya sorumluluktan kurtulma gibi manalara gelir. Beraat Kandili Allah’ın rahmet ve mağfiretiyle tecelli ederek kullarına bağışlama kapısı açtığı en önemleri gecelerden biridir.

Beraat Kandili mübarek kabul edilen gecelerden birisidir. Her yıl Şaban ayının on dördüncü günün gecesini on besinci gününe bağlayan gecedir.

Mübarek beraat kandili gecesini ibadetle geçirmenin pek çok sevabı vardır. Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuş:            -Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman , gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde oruç tutun buyurmuştur.

Beraat gecesinin bir özelliği ise : Bu sene içinde doğacak her çocuk bu deftere kayıt edilir. Bu sene  içinde öleceklerin ismi de deftere geçilir. Bu gece herkesin rızkı tertip edilip ve herkesin ameli ve işleri Allah’a bildirilir.

Bu gece Allah’ın verdiği bütün nimetlere şükredilmeli yapılan hatalar ve günahlar içinde tövbe edilmelidir.

-Ya Rabbi bize dünya ve ahiret saadeti ihsan eyle bize hidayet verdikten sonra kalplerimizi kaydırma diye dua edilmelidir.

Allah cc Kuran-i kerimde söyle buyuruyor.

-Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü o çok bağışlayan ve merhamet edendir.

Beraat gecesiyle af kapısından giren Ramazan ve Kadir gecesine kavuşmanız dileğiyle..

HaFiZ 58
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı