Sohbet Girişi

Bedir Savaşı Hangi Tarihte Yapıldı

Bedir Savaşı Hangi Tarihte Yapıldı

Müslümanların ilk Savaşı olan Bedir Savaşı 624 yılında yapılmış olup zafer elde ettikleri ilk savaş olarak tarihe geçmiştir. Medine ile Mekke arasında Bedir Kuyularının başın da Müslümanlar ile Müşrikler arasında geçmiştir.

Bedir savaşında müslümanların sayısı 305 müşriklerin sayısı ise 1000 kişi olarak bilinmektedir. w

Hz. Peygamber ve beraberindeki Müslümanlar Mekke’deki artan Müşriklerin baskıları üzerine Medine şehrine hicret etmişlerdir. Mekke müşrikleri Medine şehrinde de Müslümanları zor duruma düşürmek amacıyla ekonomik ambargo uygulamışlardır. Bunun beraberinde Müslümanlara çeşitli baskılar uygulayarak yalnızlaştırma çabası içinde olmuşlardır.

Mekke şehrinden Medine ye hicret etmek durumun da kalan Hz Muhammed sav ve beraberindeki Müslümanları r duruma düşürmeyi amaçlayan Mekkeli müşrikler, Müslümanların hicret ederken geride bıraktıkları malları satma kararı aldı. Şaş şehrine gönderilecek olan bir kervanla birlikte Müslümanlara ait olan malları da göndererek satmayı kararlaştırmışlardır. Yapılacak olan bu ticarette elde edilen gelirle de Müslümanlara karşı savaşacak bir ordu kurmayı planlamışlardır.

Bedir savaşı Müslümanların yapmış olduğu ilk savaş olmakla birlikte Hz. Muhammed komutasında kazanılmış ilk askeri zafer olma niteliği taşımaktadır. Elde edilen bu zaferle birlikte Müslümanların varlığı önemli bir güç kazanmıştır. Ayrıca bu savaş elde edilen üstünlük sayesinde Müslümanlar geniş alanlara yayılma olanağı sağlamıştır.

Bedir Savaşında esir düşenler Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmışlardır. Bu sayede Müslümanlar arasında okuma yazma oranın artması sağlanmıştır.

Bu savaşın Müslümanlar açısından oldukça önemli sonuçları olmuştur. Bunlar:

– Bedir Savaşı sonrasında Müslümanlar geride bıraktıkları malları tekrar ele geçirmişlerdir.

-Savaşta elde edilen ganimetler savaşa katılanlar arasında eşit bir şekilde paylaştırılmıştır.

-Esir edilen Mekkeli Müşrikler serbest kalabilmek için Müslümanlara fidye ödemişlerdir.

HaFiZ 116
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı