Sohbet Girişi

Ahiret Hayatına İman etmek

Ahiret Hayatına İman etmek

Ahirete iman, öldükten sonra diğer dünyada tekrar dirileceğimize ve artık sonsuza kadar orada yaşayacağımıza iman etmek, yani inanmak demektir.

Ahirete iman imanın şartların dan bir tanesidir. Ahirete inanmayan  mahşerden sonra tekrar dirileceğimize inanmayan biri iman etmiş sayılmaz. İslam dinine göre mahşer günü dediğimiz kıyamet gününden sonra gelmiş geçmiş bütün insanlar tekrar diriltecek ve dünyada yaptıklarının hesabını vereceklerdir. İşte o gün, herkes yaptığının karşılığını bulacaktır. Hayatını iyilikle dolduranlar  Allah’a layıkıyla kulluk edenler cennetle ödüllendirilecek fakat Allah’a kötülük yapanlar kısaca günahları sevaplarından fazla olanlar ise cehennem  azabından tadacaktır.

Ahiret İslam inancına göre insanların bu dünyadaki ömürlerini tamamladıktan sonra gidecekleri ve sonsuza dek orada yaşayacakları yerdir. Ahiret inancı ve ya diğer adı ile ahirete iman ise buna inanmak ve iman etmektir.

Bu dünya geçici bir dünyadır. Hiçbir insan veya hiçbir canlı bu dünyada kalıcı değildir. Dünyaya gönderilmemizin bir amacı vardır ve bu amaç yalnızca Allah’a kulluk ederek, iyilik üzerine bir hayat sürmektir. Allah, yarattığı insanlarla emir ve yasaklarını peygamberler aracılığıyla iletmiştir. Emir ve yasaklarına uyanların cennete gideceğini  uymayanların ise cehennem azabıyla karşı karşıya kalacağını bildirmiştir.

Allah bu kısacık hayatımızı onun istediği gibi yaşamamız karşılığında bize sonsuz cennetini armağan etmiştir. Her insan öldükten sonra ahirete gidecek ve orada, bu dünyada yaptıklarının hesabını verecektir.

İnsanlar bilmelidir ki beklenen o gün gelecektir. Zaman öyle hızlı akıp gidiyor ki farkında bile olamıyoruz. Kendimizi dünya hayatına adayıp ahiretimizi görmezden gelirsek kaybedenlerden oluruz. Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim bize ahiret hakkında bilgi vermektedir. Allah cc Kuranı kerimde şöyle buyurmuş :

-Ve onlar sana indirilene senden önce indirilenlere iman ederler ve ahirete de kesin bir bilgiyle inanırlar.(Bakara Suresi 4.ayet )

HaFiZ 99
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı